Zespoły

O.Torvald

zespół rockowy z Kijowa założony w 2005 roku, mający na swoim koncie setki koncertów zagranych nie tylko w Ukrainie, ale też w innych częściach Europy. Zespół szybko i wszechstronnie się rozwija, eksperymentuje, nadając współczesnej muzyce ukraińskiej nowe brzmienie i zyskuje coraz większą popularność wśród młodej ukraińskiej publiczności. Ich muzyka to połączenie popu, rocka i punku z lekkim chuligańskim akcentem. Koncerty O.Torvald są niepowtarzalnym zjawiskiem energetycznym, a charyzmatyczna osobowość lidera grupy – Żeni Hałycza porywa nawet najbardziej zatwardziałą publiczność.

Energia, moc i szaleństwo – tego możemy spodziewać się na Jarmarkowym koncercie O.Torvald.

 

jarmark-40-info-pl-foto-o-torvald-1

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=_2Dr1mmpEYQ

Etno XL

Więcej niż etno! Zespół założony w 2004 roku w ukraińskim mieście Równe. W swojej muzyce łączy wiele stylów od ska i funky do tradycyjnego rocka i punk rocka. Główną rolę w zespole odgrywa tradycyjny ukraiński śpiew, który nadaje niepowtarzalny nastrój muzyce Etno XL. Prostota i szczerość pięknych głosów i melodii połączona ze współczesnymi instrumentami tworzy na scenie niepowtarzalne show.

jarmark-40-info-pl-foto-etno-xl

Dobroto

Zespół powstał w 2011 roku ze współpracy dwóch formacji: Tygiel Folk Banda z Ełku i Kadarka z Gdańska. Jesienią b.r. wydał swoją debiutancką płytę. Muzykę Dobroto trudno jest sklasyfikować, ponieważ artyści czerpią z wielu gatunków, łącząc wielogłos ukraiński z muzyką świata. Wykonują głównie tradycyjne pieśni ukraińskie w nowych melodyjnych aranżacjach, ale też autorskie kompozycje. Ich twórczość wyróżnia muzyczny koloryt, a ich koncerty są pełne pasji i tradycji.

jarmark-40-info-pl-foto-dobroto

RE-Karpaty

RE-Karpaty to nowy projekt powstały w marcu tego roku w Nysie, w środowisku studentów Instytutu Jazzu. Inspiracjami muzyków są piękne, tradycyjne melodie z rejonu Karpat, które w połączeniu z alternatywnymi harmoniami i rytmem dają w efekcie świeżą, ethno-jazzową mieszankę. Zespół ma już na swoim koncie sukces: I miejsce w konkursie ATA 2016 (Aneks Twórczości Artystycznej) w Namysłowie.

jarmark-40-info-pl-foto-rekarpaty

Roman Hawran

Roman Hawran (Legnica) – absolwent krakowskiej AGH, artysta nieprzeciętny, ukraiński bard, legenda Młodzieżowych Jarmarków z lat osiemdziesiątych, nazywany często „ukraińskim Kaczmarskim”. Wykonuje poezję śpiewaną, a do swojego repertuaru wybrał poetyckie strofy Szewczenki, Symonenki, Stusa i  ukraińskich poetów z Polski. Znakomity głos,  doskonały akompaniament gitary, a przy tym niezwykła skromność artysty sprawiają, że jego koncerty  mają niezwykły klimat i wywołują wiele emocji. Wystąpił na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Operze Leśnej w Sopocie (2008), koncertuje na rodzinnej Łemkowszczyźnie  (m.in. na Łemkowskiej Watrze w Zdyni), na północy Polski.  Wydał płytę „Na rikach kruh Wawiłona” (Na rzekach wokół Babilonu).

jarmark-40-info-pl-foto-romanhawran

 

THE UKRAINIAN FOLK

Kolejną folkowo-rockową formacją, jest zespół The Ukrainian Folk wcześniej znany jako „Ruch”. Od ponad 20 lat muzycy nadają nowe i oryginalne brzmienia tradycyjnym ukraińskim ludowym utworom. Sławni nie tylko w Polsce ale też poza jej granicami po raz kolejny rozgrzeją jarmarkową publiczność  i zapewnią nam doskonałą zabawę

jarmark-40-info-pl-foto-the-ukrainian-folk

 

H.O.R.P.Y.N.A

Nieprzerwanie od 1999 roku dzięki utworom zespołu Horpyna na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej możemy poczuć zadziornego kozackiego ducha oraz niesamowitą energię, która na koncerty zespołu przyciąga wielu miłośników ukraińskich melodii. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku, a nawet folkloru przez utwory tradycyjne, by stać się zespołem tworzącym własne kompozycje o folkowo-rockowym brzmieniu.

jarmark-40-info-pl-foto-horpyna

 

Kryvoda

Metalowy zespół założony w Przemyślu w 2011 jako Leverkiros, od 2013 roku grający pod nazwą Kryvoda, posiadający na swoim koncie demo „Kruki”. Muzyczną ideą zespołu jest tworzenie death metalowej muzyki wykorzystującej wpływy folklorystyczne. Rolę prowadzącą pełni sopiłka, a towarzyszy jej klasyczny metalowy skład.  Kryvoda w większości wykonuje własne kompozycje, chociaż w repertuarze ma także aranżacje pieśni ludowych.

 jarmark-40-info-pl-foto-kryvoda

 

HarazD

Ukraiński folk z domieszką rocka? To właśnie zespół HarazD. Grają utwory ukraińskie we własnych aranżacjach, choć coraz częściej ze sceny możemy usłyszeć ich autorskie kompozycje. Nazwa zespołu w języku ukraińskim oznacza tyle co „OK”, „wszystko w porządku”, co jak twierdzą muzycy odzwierciedla pozytywną atmosferę i relacje między muzykami.

jarmark-40-info-pl-foto-harazd